Proces budowy każdego domu jednorodzinnego składa się z kilku niezmiennych etapów. Warto się upewnić, że każdy z nich uwzględniliśmy już na etapie przygotowań. Dzięki zapoznaniu się etapami budowy domu krok po kroku możemy perfekcyjnie przygotować się do całego przedsięwzięcia – a co za tym idzie usystematyzować i usprawnić prace budowlane.
Jeżeli rozpoczynasz budowę domu, zachęcamy do skorzystania z naszego bezpłatnego kalkulatora budowlanego, na którym w kilka minut obliczysz przybliżony koszt budowy Twojego domu.
Projekt budowlany jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Pamiętajmy jednak, że do wniosku o pozwolenie na budowę (składanego w Starostwie Powiatowym), dołączamy także szereg dokumentów pomocniczych, między innymi takich jak:
- Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (otrzymamy ją w miejscowym Urzędzie Miasta – Wydział Architektury).
- Warunki techniczne dostawy mediów (do nabycia w zakładach: energetycznym, elektrycznym, wodociągów i kanalizacji).
- Mapa sytuacyjno wysokościowa w skali 1: 500 (wykonana przez uprawnionego geodetę).
- Dokumentacja dodatkowa wynikająca z zapisów prawa miejscowego.
- Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia dokumentów. Pamiętajmy, że pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach (jest to okres, w którym strony postępowania mogą złożyć odwołanie od decyzji).
Jeśli nie planujemy rozpocząć budowy natychmiast, pamiętajmy, że ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wygasa po 3 latach. Jeśli przez ten czas nie rozpoczniemy robót budowlanych, wówczas konieczne będzie ponowne uzyskanie pozwolenia.
I etap budowy domu – stan zerowy
Etap stanu zerowego rozpoczyna się zwykle od ogrodzenia całego placu budowy. W następnej kolejności należy wytyczyć dokładną lokalizację naszego domu. Pamiętajmy, że wytyczenie nieruchomości w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta.
Po wytyczeniu nieruchomości następuje wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów oraz piwnicy. Podczas budowy fundamentów musimy pamiętać o izolacji części podziemnej oraz o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych.